Olanaklar

Kampüs Dışı Erişim (Proxy Ayarları)

Kampüs Dışı Erişim

Kütüphanemizin elektronik kaynaklarına kampüs dışından erişim sağlamak için proxy ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir.

Yalnızca İstanbul Medeniyet Üniversitesi mensupları kampüs dışından erişim sağlayabilirler.

Not: Kampüs içerisinde elektronik kaynak kullanımı için üniversitemiz internet ağına bağlanmanız yeterlidir. ( Kampüs içindeyken proxy ayarı yapılmasına gerek yoktur)

Not: Problem yaşamanız durumunda Bilgi İşlem Yardım Masasına sorununuzu iletmenizi rica ederiz.

Proxy Hizmeti Nedir?

Proxy, internet üzerindeki bir bilgisayar ile internete bağlı diğer bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlayan yardımcı bir geçiş yolu sistemidir. Bir Proxy sunucusu, sizden aldığı istekleri yürütür ve sonucu yine size iletir.

Proxy Ne İşe Yarar?

 • Bir Proxy servisi sizin adınıza bilgi alma isteklerini yürütür ve sonucu size yine iletir. Bu bilgiler Proxy servisi üzerinde tutulur. Bir dahaki girişinizde Proxy servisi bu bilgileri sunucu olarak size çok hızlı aktarır.
 • Proxy servisleri, uluslararası internet bağlantılarındaki yoğunluğu azaltmak, erişimleri hızlandırmak ve ağı daha etkin kullanmak için kullanılır.
 • Bağlanılan yerleri kısıtlamak yada yasaklamak vb.
 • Bunların yanında ip değiştirme ile engellenen sitelere ulaşmak içinde kullanılmaktadır.
 • Tüm bunların yanında Proxy servisi gizlenmek için de kullanılmaktadır.

Proxy Ayarı Kılavuzları

 • Windows Uyumlu Proxy Ayarları (personel ve öğrenci) için TIKLAYINIZ.
 • MAC Uyumlu Proxy Ayarları (personel ve öğrenci) için TIKLAYINIZ.
 • Mobil Uyumlu Proxy Ayarları (personel ve öğrenci) için TIKLAYINIZ.

Proxy Ayarı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Proxy kullanımı ve ayarlarında dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Personel için; Kurumumuzdan tarafınıza verilmiş olan mail adresi “isim.soyisim@medeniyet.edu.tr” şeklinde ise ayarlar sırasında proxy server olarak “proxy.medeniyet.edu.tr” yazılmalı ve port kısmı “8080” olmalıdır.
 • Öğrenci için; Kurumumuzdan tarafınıza verilmiş olan mail adresi “öğrencino@ismu.edu.tr” şeklinde ise ayarlar sırasında proxy server olarak “proxy.ismu.edu.tr” yazılmalı ve port kısmı “8080″ olmalıdır.

Proxy server ayarları yapıldıktan sonra üniversitemiz web sitesine veya herhangi bir web sitesine erişilmek istendiğinde ekranınıza gelen kimlik doğrulama alanına;

 • Kurumumuzdan tarafınıza verilmiş olan mail adresi “soyisim@medeniyet.edu.tr” şeklinde ise kullanıcı adı alanına “@” önceki kısımı “isim.soyisim” şeklinde yazmanız gerekmektedir.
 • Kurumumuzdan tarafınıza verilmiş olan mail adresi “öğrencino@ismu.edu.tr” şeklinde ise kullanıcı adı alanına “@” önceki kısımı “öğrencino” şeklinde yazmanız gerekmektedir.

Proxy (Vekil Sunucu) Kontrolü

İnternete girmek için bilgisayarınızda kullandığınız Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox gibi tarayıcılar (browser) üzerinde yapılan değişiklikler, yüklenen eklentiler bağlanamamanıza yol açabilir. Bu gibi durumlarda eğer bilgisayarınızda yüklü ise farklı tarayıcılar ile denemekte fayda vardır. Eğer daha önce Proxy (Vekil Sunucu) ile internete çıkış yaptıysanız bunu kaldırmanız gereklidir.